Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
SvømmeSport blev oprettet af Dansk Svømmeunion i 2012. Frem til 2018 har nyhedssitet været drevet af studentermedarbejdere. Dette koncept ophørte imidlertid medio 2018. Herefter er hjemmesiden blevet driftet af Dansk Svømmeunions ansatte. Fokus på SvømmeSport er primært: high performance svømning, åbent vand, high performance udspring og konkurrencelivredning. Emnerne behandles primært på skrift men også via video i den udstrækning, det er muligt. Hjemmesiden skal gerne betragtes på lige fod med øvrige nyhedssites om svømning.
 
SvømmeSport er ikke at forveksle med Dansk Svømmeunions organisations-hjemmeside, som du finder på www.svoem.org 
 
Har ovenstående givet anledning til kommentarer eller spørgsmål, er du velkommen til at kontakte Dansk Svømmeunions kommunikationsansvarlige, Nora Thomsen, på telefon: 44 39 44 53, e-mail: nt@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

OL-kvalifikationsstævne 2021

Danish Open

 

Tekst
Tekst


Medie: VIDEO Knust Rikke Møller får kæmpe kram af Falktoft efter


12-08-2016 09:25:00:
Af: Laura Rosenkvist Schultz

Hør også interviewet med Rikke Møller Pedersen efter hendes skuffende finale i 200 bryst.


Det var forståeligt nok en meget ærgerlig Rikke Møller Pedersen (Holbæk Svømmeklub/NTC), der efter den skuffende 200 bryst finale skulle interviewes af DR Sportens reporter Peter Falktoft. Finalen bød på en 8. plads med tiden 2:23.74 - en tid, der er over 4 sekunder langsommere end hendes egen verdensrekord på 2:19.11. 

 

Rikke Møller udtaler:

 

Jeg prøvede at holde mig til mig selv og kommer godt og let ud. Og så sker der det, som mange svømmere kender til, at man bliver lidt stiv i sin svømning og får den der følelse af at blive omringet. Og så tror jeg lige, at det hele samlet var lidt meget at kapere.

 

- Nu har jeg heldigvis pigerne i morgen! Og selvom det ikke er gået, som jeg gerne ville nu her, så glæder jeg mig rigtig meget til at stille op sammen med dem.

 

Du kan se klippene i DR's nyhed her, hvor det fulde interview fremgår længere nede i artiklen.




Tags: OL 2016

 

Se de seneste nyheder

10-02-2021 14:56:44

Freja Røjkjær Rasmussen er én iblandt vores knap 200.000 tørlagte medlemmer.

 
01-02-2021 13:28:16

Fra dags dato til 21. april er det muligt at kvalificere sig til europamesterskaberne på langbane.

 
26-01-2021 14:14:58

Tørlagte foreninger og medlemmer inviteres til online hjemmetræning.

 
21-01-2021 12:08:32

Landsholdssvømmerne Andreas Hansen og Matilde Schrøder er nye atletrepræsentanter.

 
15-01-2021 12:00:35

Årgangs- og børnecuppen afholdes som en række lokale og/eller regionale stævner.