Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

14
November
2019
14
November
2019
15
November
2019
Svømning
40. Syd Cup 2019
Hjortebro Hallen, Haderslev

EM-kortbane Glasgow

 

NM kortbane Færøerne 

 

Tekst
Tekst


DÅM-K: Resultater fra andendagen


17-01-2015 21:00:00:
Af: Mette F. Pedersen

Så er andendagen ved De Danske Årgangsmesterskaber for gruppe 1 slut.

Der blev igen svømmet rigtig stærkt i Svømmestadion Danmark i Esbjerg.


I dag blev der igen dystet om medaljer ved De Danske Årgangamesterskaber for Gruppe 1 i Esbjerg. Weekenden over er landets bedste bedste drenge og piger, født i henholdsvis 1999-2000 og 2001-2002, samlet for at svømme om kap om at være landets bedste.

 

Stemningsbillede fra DÅM-K. Foto: Sportsmind.dk

 

Dagens resultater:

 

100 meter fri (piger): Mathilde Hager (Hovedstadens Svømmeklub) begyndte dagen med at vinde sit trejde årgangsmesterskab med flotte 57.93. Andenpladsen gik til Amalie Søby Mortensen (Herning Svømmeklub) med tiden 59.15. Trejdepladsen gik til unge Julie Krøyer Svendsen (KVIK Kastrup) med tiden 59.21.

100 meter fri (drenge): VAT-svømmeren Johan Bragason (VAT/Vallensbæk IF) førte hele vejen og vandt løbet med tiden 51.27. Sølvet gik til Mikkel-Emil Rosenbom (Lyngby Svømmeklub) med tiden 51.73, mens bronzemedaljen gik til Sebastian Tullberg (Sigma/Birkerød) i tiden 52.19.

 

200 meter medley (piger): Dette løb blev domineret af KVIK Kastrup med fuldt hus på præmieskamlerne. Sofie Hansen vandt guldet i tiden 2.22.15. Laura Findahl Andersen vandt sølvet i tiden 2.23.00, og bronzen gik til Regitze Gaard med tiden 2.23.33.

200 meter medley (drenge): Efter brystsvømningen trak Magnus B. Høgild (Herning Svømmeklub) fra feltet og vandt dermed løbet i tiden 2.04.47. Det blev en sikker andenplads til Andreas Kaas Elmgreen (Lyngby Svømmeklub) i tiden 2.05.98. Trejdepladsen gik til Gladsaxe-svømmeren Frederik Rindshøj med tiden 2.07.38

 

800 meter fri (piger): Der var tæt kamp om guldet hele vejen, men i sidste ende vandt Louise Bach Andersen (Aalborg Svømmeklub) førstepladsen i tiden 9.18.06. Med flotte 9.18.69 sikrede Sofie Louise Nimb (Gentofte Svømmeklub) sig sølvet. Dermed blev der byttet pladser i forhold til gårsdagens 400 meter fri. Bronzemedaljen gik til Silja Nielsdóttir Hansen (Hvidovre Svømmeklub) i tiden 9.23.57.

1500 meter fri (drenge): Mikkel Gadgaard (Esbjerg Svømmeklub) vandt sit trejde årgangsmesterskab med den imponerende tid 15.50.76. Sølvet gik til Andreas Hansen (Vejle Svømmeklub Trition) med tiden 16.16.56. To sekunder efter kom Lukas Storm (KVIK Kastrup) i mål i tiden 16.18.84.

200 meter rygcrawl (piger): Camille Erichsen (Sigma/Birkerød) sikrede sig sit andet årgangsmesterskab med 2.20.63. Andenpladsen gik til Emma Bugge Fynbo (Holstebro Svømme Club) med tiden 2.22.92. Der var kun 1/100 sekund, som skilte sølv og bronzemedaljen, som gik til Julie Krøyer Svendsen (KVIK Kastrup) i tiden 2.22.93.

 

200 meter rygcrawl (drenge): Andreas Kaas Elmgreen (Lyngby Svømmeklub) vandt også sit andet årgangsmesterskab med tiden 2.04.65. Andenpladsen blev indtaget af Sebastian Tullberg (Sigma/Birkerød) i tiden 2.05.69, mens bronzen gik til Rasmus Nørfjand (Holstebro Svømme Club) med tiden 2.08.52.


100 meter butterfly (piger): Regitze Gaard (KVIK Kastrup) er nu også oppe på to årgangsmesterskaber, efter hun vandt guldet i 100 meter butterfly med tiden 1.03.20. Sølvet gik til Greve-svømmeren Karoline Barrett med tiden 1.04.66. Bronzemedaljen blev tildelt Emma Bugge Fynbo (Holstebro Svømme Club) i tiden 1.04.71.


100 meter butterfly (drenge): Mikkel-Emil Rosenbom (Lyngby Svømmeklub) kunne igen hyldes på præmieskamlen. Han vandt guldmedaljen i tiden 55.54. Sølvet gik til Michael Terp Olesen (Struer Svømmeklub) i tiden 57.52, mens bronzemedaljen blev vundet i 57.62 af Marius Møldrup (Triton Ballerup).

4x200 meter fri (piger): KVIK Kastrups piger vandt guldet i tiden 8.43.59. Sigmas piger blev nummer to i tiden 8.49.69, og lige i hælene havde de Triton Ballerups piger som vandt bronzemedaljen i tiden 8.50.66.

4x200 meter fri (drenge): VAT CPHs drenge vandt stort i tiden 7.46.70. Sølvet gik til Lyngby Drenge, som slog ind i tiden 7.55.24. Trejdepladsen gik til STM drenge i tiden 7.57.48.

 

Stemningsbillede fra DÅM-K. Foto: Sportsmind.dk

 

I følge Dansk Svømmeunion, vil der blive udtaget en gruppe årgangssvømmere på baggrund af opnåede resultater ved DÅM-K, som tilbydes deltagelse i International Swim Meeting i Berlin i perioden fra d. 27. februar til 1. marts 2015.

 

Den gruppe, der udtages til ISM 2015 vil bestå af de svømmere, der har vundet et eller flere af de 26 individuelle løb ved DÅM-K. Holdet vil således bestå af maksimalt 26 svømmere, og færre hvis der er svømmere, der vinder mere end et løb. 

 

Gruppen er nu (uofficielt) efter andendagen af DÅM-K oppe på 12 svømmere.

 

Find alle resultaterne fra DÅM-K, HER.

Læs mere om DÅM-K, som finder sted i Esbjerg fra fredag til søndag, HER.

Læs mere om ISM, der finder sted i Berlin den 27. februar til 1. marts, HER.




Tags: svømning

 

Se de seneste nyheder

10-11-2019 21:51:00

Fire aktive dage i bassinet i Esbjerg er afsluttet med udtagelse af 23 svømmere til EM på kortbane samt otte svømmere til NM på kortbane.

 
08-11-2019 18:07:00

Den tidligere elitesvømmer er i dag indehaver af rekorden i at være verdensrekordholder.

 
07-11-2019 07:50:00

De kommende Årgangstræner- og Børnetræneruddannelser har frist for tilmelding henholdsvis den 18. december for Årgangstræneruddannelsen og 11. december for Børnetræneruddannelse.
 

 
06-11-2019 09:28:00

Svømmere fra 58 danske klubber har meldt deres ankomst ved DM på kortbane i Svømmestadion Danmark.

 
03-11-2019 21:00:00

Det danske hold kommer i 2019 til at bestå af 21 svømmere.