Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...
 
14-07-2019 20:00:00
 

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

EM-junior i Kazan

 

 

Tekst
Tekst


Første stævnedag ved Vest og Øst Kortbane afviklet


22-09-2017 20:25:00:
Af: Laura Rosenkvist Schultz

Fredagens afsnit ved Vest/Øst Kortbane for seniorer og juniorer er netop svømmet færdig. Læs mere her.


I denne weekend afholdes Øst/Vest Kortbane for juniorer og seniorer, der finder sted i henholdsvis Nakskov og Horsens. Et stævne, som de forskellige klubber både har valgt at prioritere højest og nedprioritere, da en række andre store stævner finder sted inden for de kommende måneder. Det gælder blandt andet DM for hold, DM Junior og DM Senior. 

 

Denne fredag aften har budt på første stævneafsnit, der bestod af 50 fri, 50 bryst, 400 fri, 50 ryg, 50 fly samt 4x200 fri, hvoraf 400 fri og holdkappen var direkte finaler. I de resterende løb kvalificerede de bedste svømmere sig til finalerne, der afvikles både lørdag og søndag aften.

 

I de to individuelle direkte finaler blev resultaterne ved Øst følgende:

 

400 fri damer:

1. Marina Heller Hansen (Sigma Swim Allerød), 4:15.21

2. Nina Toft (Gentofte Svømmeklub), 4:21.87

3. Kaya Fjeldsted (Roskilde Svømning), 4:23.88

 

400 fri herrer:

1. Frans Johannessen (Svømmeklubben Triton Ballerup), 3:57.94

2. Mads Holm (Nakskov Svømmeklub), 3:59.95

3. Alexander Aslak Nørgaard (Sigma Swim Birkerød), 4:00.04

 

Resultaterne fra de direkte finaler i holdkapperne ser således ud:

 

4x200 fri damer:

1. Sigma Damer A, 8:21.71

2. Gentofte Damer 1, 8:28.21

3. A6 Piger 1, 8:33.04

 

4x200 fri herrer:

1. Sigma Drenge 2, 7:39.81

2. Sigma Drenge 1, 7:40.54

3. Triton Herrer 1, 7:45.35

 

Ved Vest ser resultatlisten ud på følgende måde efter de direkte finaler:

 

400 fri damer:

1. Katrine Bukh Villesen (Aalborg Svømmeklub), 4:08.55

2. Helena Rosendahl Bach (Holstebro Svømme Club), 4:13.73

3. Line Jørgensen Bruun (Aalborg Svømmeklub), 4:17.92

 

400 fri herrer:

1. Andreas Hansen (Vejle Svømmeklub), 3:56.18

2. Nicolas Blanch (Aalborg Svømmeklub), 3:56.68

3. Oskar Jørgensen (Odder Svømmeklub), 4:01.01.

 

4x200 fri damer:

1. Aalborg Damer 3, 8:19.22

2. Aalborg Damer 2, 8:22.22

3. Aalborg Damer 1, 8:24.14

 

4x200 fri herrer:

1. ESV Drenge 1, 7:36.63

2. Aalborg Herrer 1, 7:36.88

3. Horsens Herrer 1, 7:42.19

 

Du kan se alle resultaterne fra de to stævner via Livetiming:

Øst

Vest

 

Her på SvømmeSport følger vi op på finaleresultaterne i morgen aften, så husk at følge med.




Tags: svømning

 

Se de seneste nyheder

15-07-2019 18:00:00

Danmarksmesterskaberne på langbane 2019 bød på flere dage med spændende svømning og tætte opgør i et flot set-up i Helsingør Svømmehal.

 
15-07-2019 11:00:00

De danske juniorsvømmere leverede rigtig gode præstationer ved weekendens Nordiske Mesterskab for junior- og årgangssvømmere i DGI Huset Vejle.

 
14-07-2019 20:00:00

Det allersidste afsnit ved dette års DM på langbane i Helsingør Svømmehal er netop afviklet, og der var helt til sidste minut en fantastisk stemning og masser af flot svømning. 

 
13-07-2019 20:00:00

Det tredje finaleafsnit ved dette års DM på langbane bød på både flot svømning og intens kamp om mesterskabstitlerne i Helsingør Svømmehal.

 
12-07-2019 20:00:00

Det var endnu et afsnit med en række nervepirrende opgør og højlydt jubel, da fredagens finaleafsnit fandt sted for kort tid siden i Helsingør Svømmehal.