Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

22
November
2019
23
November
2019

EM-kortbane Glasgow

 

NM kortbane Færøerne 

 

Tekst
Tekst


Resultater fra dag 2 ved Vest og Øst Kortbane


23-09-2017 20:45:00:
Af: Laura Rosenkvist Schultz

Anden stævnedag ved de to stævner i Horsens og Nakskov er her til aften afviklet. Find resultaterne her.


Vest og Øst Kortbane for juniorer og seniorer er i fuld gang i denne weekend i Horsens og Nakskov, og her til aften blev lørdagens finaleafsnit afviklet. Herunder kan du danne dig et overblik over mesterskabets vindere i aftenens forskellige discipliner.

Alle podiepladserne og de resterende placeringer kan findes via Livetiming: Vest og Øst.

 

Vest:

 

50 fri:

Damer: Karoline Sørensen (Thisted Svømmeklub), 27.15

Herrer: Tobias B. Bjerg (AGF Svømning), 22.96

 

50 butterfly:

Damer: Isabella K. Sørensen (Aalborg Svømmeklub), 27.27

Herrer: Tobias B. Bjerg (AGF Svømning), 24.40

 

400 medley:

Damer: Katrine Bukh Villesen (Aalborg Svømmeklub), 4:43.30

 

200 fri:

Damer: Snæfridur Sol (AGF Svømning), 2:02.70

Herrer: Andreas Hansen (Vejle Svømmeklub), 1:50.66

 

100 ryg:

Damer: Isabella K. Sørensen (Aalborg Svømmeklub), 1:02.48

Herrer: Daniel Steen Andersen (Horsens Svømmeklub), 56.54

 

200 butterfly:

Damer: Katrine Bukh Villesen (Aalborg Svømmeklub), 2:09.13

Herrer: Nicolas Blanch (Aalborg Svømmeklub), 2:03.50

 

100 brystsvømning:

Damer: Annika Hausgaard Godt (Holstebro Svømme Club), 1:13.55

Herrer: Tobias B. Bjerg (AGF Svømning), 1:00.35

 

200 medley:

Herrer: Rasmus Udbye (Horsens Svømmeklub), 2:06.90

 

100 medley:

Damer: Isabella K. Sørensen (Aalborg Svømmeklub), 1:04.45

 

1500 fri:

Herrer: Oskar Lindholm (Lyseng IF), 15:37.47

 

800 fri:

Damer: Katrine Bukh Villesen (Aalborg Svømmeklub), 8:33.63

 

4x100 fri:

Damer: Aalborg Damer 1, 3:49.02

Herrer: AGF Herrer 1, 3:27.34

 

Øst:

 

50 fri

Damer: Julie Kepp Jensen (A6), 25.23

Herrer: Oliver Jacobsen (Hvidovre Svømmeklub), 23.49

 

50 butterfly:

Damer: Caroline Erichsen (Sigma Swim Birkerød), 27.16

Herrer: Magnus Carstensen (Ringsted Svømmeklub),  25.28

 

400 medley:

Damer: Mia Steen Duus (Sigma Swim Birkerød), 4:52.68

 

200 fri:

Damer: Marina Heller Hansen (Sigma Swim Allerød), 2:01.40

Herrer: Frans Johannessen (Svømmeklubben Triton Ballerup), 1:51.49

 

100 ryg:

Damer: Emilie Falbe-Hansen (Gentofte Svømmeklub), 1:02.93

Herrer: Gustav Friberg (Sigma Swim Birkerød), 55.77

 

200 butterfly:

Damer: Marina Heller Hansen (Sigma Swim Allerød), 2:14.83

Herrer: Viktor Bromer (Aalborg Svømmeklub), 1:55.75

 

100 bryst:

Damer: Josefine B. Pedersen (VAT Copenhagen-MK31), 1:08.68

Herrer: Magnus Carstensen (Ringsted Svømmeklub), 1:05.51

 

200 medley:

Herrer: Frans Johannessen (Svømmeklubben Triton Ballerup), 2:03.57

 

100 medley:

Damer: Julie Kepp Jensen (A6), 1:02.33

 

1500 fri:

Herrer: Alexander Aslak Nørgaard (Sigma Swim Birkerød), 15:54.90

 

800 fri:

Damer: Marina Heller Hansen (Sigma Swim Allerød), 8:56.91

 

4x100 fri:

Damer: A6 Piger 1, 3:51.57

Herrer: Sigma Drenge 2, 3:28.72

 

I morgen følger SvømmeSport op på finaleresultaterne ved stævnernes tredje og sidste konkurrencedag. Følg med her på siden.




Tags: svømning

 

Se de seneste nyheder

15-11-2019 19:40:00

Dansk Svømmeunion kan i dag præsentere det træner- og lederteam, som skal understøtte de 23 udtagne danske svømmere ved EM på kortbane i Glasgow til december.

 
15-11-2019 09:30:00

Vinderen bliver afsløret ved den årlige sportsgalla ’Sport 2019’ i Jyske Bank BOXEN i Herning den 4. januar. 

 
10-11-2019 21:51:00

Fire aktive dage i bassinet i Esbjerg er afsluttet med udtagelse af 23 svømmere til EM på kortbane samt otte svømmere til NM på kortbane.

 
08-11-2019 18:07:00

Den tidligere elitesvømmer er i dag indehaver af rekorden i at være verdensrekordholder.

 
07-11-2019 07:50:00

De kommende Årgangstræner- og Børnetræneruddannelser har frist for tilmelding henholdsvis den 18. december for Årgangstræneruddannelsen og 11. december for Børnetræneruddannelse.