Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes og driftes af Dansk Svømmeunion. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

22
November
2019

EM-kortbane Glasgow

 

NM kortbane Færøerne 

 

Tekst
Tekst


Resultater fra søndagens finaleafsnit i Vest og Øst


24-09-2017 20:20:00:
Af: Klaus Bach Christensen

Søndagens sidste afsnit ved Vest/Øst for junior- og seniorsvømmere er netop færdig svømmet.


Det sidste finaleafsnit til henholdsvis Vest- og Østdanske mesterskaber er netop blevet afholdt i Horsens og Nakskov. Herunder kan du se finalernes vindere for både damer og herrer. Du kan se samtlige resultater fra de weekendens to mesterskaber ved at klikke her:

Vest

Øst

 

Resultater fra Vest

 

50 meter ryg:

Damer: Isabella K. Sørensen, Aalborg Svømmeklub: 28.28  

Herrer: Daniel Steen Andersen, Horsens Svømmeklub: 25.69

 

50 meter bryst:

Damer: Victoria Haahr Pallesen, Aalborg Svømmeklub: 33.80

Herrer: Tobias B. Bjerg, AGF Svømmeklub: 27.10

 

400 meter medley:

Herrer: Nicholas Blanch, Aalborg Svømmeklub: 4.28.78

 

100 meter fri:

Damer: Mie Ø. Nielsen, Aalborg Svømmeklub: 55.33

Herrer: Jens Bach, Aalborg Svømmeklub: 51.75

 

200 meter ryg:

Damer: Isabella K. Sørensen, Aalborg Svømmeklub: 2.14.80

Herrer: Kasper Schultz, AGF Svømmeklub: 2.03.19

 

100 meter butterfly:

Damer: Kathrine Bukh Villesen, Aalborg Svømmeklub: 1.00.01

Herrer: Daniel Steen Andersen, Horsens Svømmeklub: 54.86

 

200 meter brystsvømning:

Damer: Larua Mathilde Elkjær, Vejle Svømmeklub: 2.36.94

Herrer: Kristoffer Moos, Aalborg Svømmeklub: 2.17.98

 

200 meter medley:

Damer: Kathrine Bukh Villesen, Aalborg Svømmeklub: 2.15.32

 

100 meter medley:

Herrer: Michael Terp Olesen, Esbjerg Svømmeklub: 59.23

 

1500 meter fri:

Damer: Helena Rosendahl Bach, Holstebro Svømmeklub: 16.51.86

 

800 meter fri:

Herrer: Andreas Hansen, Vejle Svømmeklub: 8.13.73

 

4x100 meter medley:

Damer: Aalborg Svømmeklub: 4.12.40

Herrer: AGF Svømmeklub: 3.44.98

 

 

Resultater fra Øst

 

50 meter ryg:

Damer: Julie Kepp Jensen, JGI Svømning: 27.77

Herrer: Sebastian Tullberg, Sigma Swim Birkerød: 27.23

 

50 meter bryst:

Damer: Josefine B. Pedersen, VAT Copenhagen: 31.78

Herrer: Frans Johannessen, Triton Ballerup: 29.09

 

400 meter medley:

Herrer: Frans Johannessen, Triton Ballerup: 4.23.93

 

100 meter fri:

Damer: Julie Kepp Jensen, JGI Svømning: 54.93

Herrer:  Sebastian Tullberg, Sigma Swim Birkerød: 51.57

 

200 meter ryg:

Damer: Mariana Heller Hansen, Sigma Swim Allerød: 2.15.37

Herrer: Gustav Friberg, Sigma Swim Birkerød: 2.01.82

 

100 meter butterfly:

Damer: Caroline Erichsen, Sigma Swim Birkerød: 59.39

Herrer: Frederik Dalhøj, Sigma Swim Birkerød: 56.12

 

200 meter brystsvømning:

Damer: Thea Blomsterberg, Sigma Swim Birkerød: 2.29.92

Herrer: Frans Johannessen, Triton Ballerup: 2.19.41

 

200 meter medley:

Damer: Mia Steen Duus, Sigma Swim Birkerød: 2.18.49

 

100 meter medley:

Herrer: Alexander Eggers, Sigma Swim Birkerød: 58.61

 

1500 meter fri:

Damer: Mariana Heller Hansen, Sigma Swim Allerød: 17.09.99

 

800 meter fri:

Herrer: Alexander Aslak Nørgaard: Sigma Swim Birkerød: 8.17.11

 

4x100 meter medley:

Damer: Sigma Swim: 4.10.85

Herrer: Sigma Swim: 3.46.89




Tags: svømning

 

Se de seneste nyheder

15-11-2019 19:40:00

Dansk Svømmeunion kan i dag præsentere det træner- og lederteam, som skal understøtte de 23 udtagne danske svømmere ved EM på kortbane i Glasgow til december.

 
15-11-2019 09:30:00

Vinderen bliver afsløret ved den årlige sportsgalla ’Sport 2019’ i Jyske Bank BOXEN i Herning den 4. januar. 

 
10-11-2019 21:51:00

Fire aktive dage i bassinet i Esbjerg er afsluttet med udtagelse af 23 svømmere til EM på kortbane samt otte svømmere til NM på kortbane.

 
08-11-2019 18:07:00

Den tidligere elitesvømmer er i dag indehaver af rekorden i at være verdensrekordholder.

 
07-11-2019 07:50:00

De kommende Årgangstræner- og Børnetræneruddannelser har frist for tilmelding henholdsvis den 18. december for Årgangstræneruddannelsen og 11. december for Børnetræneruddannelse.