Nyheder
Alt nyt fra svømmeverdenen ...
Aktiviteter
Nationale og internationale stævner og konkurrencer ...
Videoarkiv
Se SvømmeSports videoer her ...
Nyhedsarkiv
Alle SvømmeSports nyheder fremgår her ...

Velkommen til SvømmeSport

SvømmeSport er sat i søen med det formål at kunne tilbyde alle, der interesserer sig for elitesvømning, åbent vand-svømning, eliteudspring og konkurrencelivredning, mulighed for at følge med i de væsentligste nyheder på området – et og samme sted.
 

Hvad synes du om sitet?

SvømmeSports hjemmeside ejes af Dansk Svømmeunion, men styres i det daglige af Klaus Bach Christensen og Freja Marquardt Østergaard. Kommentarer til sitet er altid velkomne. Send dine kommentarer til journalister@svoem.dk

 Kommende aktiviteter

26
Maj
2018
Svømning
Open Masters Swimming Championship of Latvia
Riga
1
Juni
2018
Svømning
Madwave Cup of Riga
Riga
1
Juni
2018
Svømning
Aarhus Open 2018
AGF

Antwerp Diamond Speedo Race

 

FFN Golden Tour Paris

 

Tekst
Tekst


Resultater fra søndagens finaleafsnit i Vest og Øst


24-09-2017 20:20:00:
Af: Klaus Bach Christensen

Søndagens sidste afsnit ved Vest/Øst for junior- og seniorsvømmere er netop færdig svømmet.


Det sidste finaleafsnit til henholdsvis Vest- og Østdanske mesterskaber er netop blevet afholdt i Horsens og Nakskov. Herunder kan du se finalernes vindere for både damer og herrer. Du kan se samtlige resultater fra de weekendens to mesterskaber ved at klikke her:

Vest

Øst

 

Resultater fra Vest

 

50 meter ryg:

Damer: Isabella K. Sørensen, Aalborg Svømmeklub: 28.28  

Herrer: Daniel Steen Andersen, Horsens Svømmeklub: 25.69

 

50 meter bryst:

Damer: Victoria Haahr Pallesen, Aalborg Svømmeklub: 33.80

Herrer: Tobias B. Bjerg, AGF Svømmeklub: 27.10

 

400 meter medley:

Herrer: Nicholas Blanch, Aalborg Svømmeklub: 4.28.78

 

100 meter fri:

Damer: Mie Ø. Nielsen, Aalborg Svømmeklub: 55.33

Herrer: Jens Bach, Aalborg Svømmeklub: 51.75

 

200 meter ryg:

Damer: Isabella K. Sørensen, Aalborg Svømmeklub: 2.14.80

Herrer: Kasper Schultz, AGF Svømmeklub: 2.03.19

 

100 meter butterfly:

Damer: Kathrine Bukh Villesen, Aalborg Svømmeklub: 1.00.01

Herrer: Daniel Steen Andersen, Horsens Svømmeklub: 54.86

 

200 meter brystsvømning:

Damer: Larua Mathilde Elkjær, Vejle Svømmeklub: 2.36.94

Herrer: Kristoffer Moos, Aalborg Svømmeklub: 2.17.98

 

200 meter medley:

Damer: Kathrine Bukh Villesen, Aalborg Svømmeklub: 2.15.32

 

100 meter medley:

Herrer: Michael Terp Olesen, Esbjerg Svømmeklub: 59.23

 

1500 meter fri:

Damer: Helena Rosendahl Bach, Holstebro Svømmeklub: 16.51.86

 

800 meter fri:

Herrer: Andreas Hansen, Vejle Svømmeklub: 8.13.73

 

4x100 meter medley:

Damer: Aalborg Svømmeklub: 4.12.40

Herrer: AGF Svømmeklub: 3.44.98

 

 

Resultater fra Øst

 

50 meter ryg:

Damer: Julie Kepp Jensen, JGI Svømning: 27.77

Herrer: Sebastian Tullberg, Sigma Swim Birkerød: 27.23

 

50 meter bryst:

Damer: Josefine B. Pedersen, VAT Copenhagen: 31.78

Herrer: Frans Johannessen, Triton Ballerup: 29.09

 

400 meter medley:

Herrer: Frans Johannessen, Triton Ballerup: 4.23.93

 

100 meter fri:

Damer: Julie Kepp Jensen, JGI Svømning: 54.93

Herrer:  Sebastian Tullberg, Sigma Swim Birkerød: 51.57

 

200 meter ryg:

Damer: Mariana Heller Hansen, Sigma Swim Allerød: 2.15.37

Herrer: Gustav Friberg, Sigma Swim Birkerød: 2.01.82

 

100 meter butterfly:

Damer: Caroline Erichsen, Sigma Swim Birkerød: 59.39

Herrer: Frederik Dalhøj, Sigma Swim Birkerød: 56.12

 

200 meter brystsvømning:

Damer: Thea Blomsterberg, Sigma Swim Birkerød: 2.29.92

Herrer: Frans Johannessen, Triton Ballerup: 2.19.41

 

200 meter medley:

Damer: Mia Steen Duus, Sigma Swim Birkerød: 2.18.49

 

100 meter medley:

Herrer: Alexander Eggers, Sigma Swim Birkerød: 58.61

 

1500 meter fri:

Damer: Mariana Heller Hansen, Sigma Swim Allerød: 17.09.99

 

800 meter fri:

Herrer: Alexander Aslak Nørgaard: Sigma Swim Birkerød: 8.17.11

 

4x100 meter medley:

Damer: Sigma Swim: 4.10.85

Herrer: Sigma Swim: 3.46.89




Tags: svømning

 

Se de seneste nyheder

21-05-2018 08:36:42

Om mindre end en uge deltager EJM-truppen ved Glasgow International Swim Meet som en del af forberedelserne frem mod sommerens Europæiske Juniormesterskab i Helsinki. 

 
20-05-2018 10:41:00

Er du til Open Water eller bare en rigtig vandhund? Så kan du glæde dig over, at 240 danske steder kan byde badegæster velkommen med det velkendte Blå Flag.

 
20-05-2018 07:44:19

EJM-holdet skal deltage ved Glasgow International Swim Meet som en del af deres forberedelse frem mod sommerens Europæiske Juniormesterskab

 
19-05-2018 09:34:43

EJM nærmer sig med begyndende skridt, og i maj måneds sidste weekend drager EJM-holdet til Glasgow. 

 
18-05-2018 22:06:00

Jeanette Ottesen er igen at finde i svømmehallen, hvor hun med familiens opbakning håber at nå sit nye svømmemål.